Ankara’daki İtalyanca ve İspanyolca kurslarımız, sizi bu dillere dair uluslararası geçerliliği olan yeterlilik belgeleri almaya da hazırlıyor.

CILS nedir?
Bir Yabancı Dil Olarak İtalyancanın Belgelendirilmesi (Certificazione di Italiano come Lingua Straniera, ya da CILS) İtalyanca’yı öğrenmek isteyen yabancılar için Siena Üniversitesi tarafından sunulan yeterlilik belgesidir. İtalyan Eğitim Bakanlığı tarafından tanınmıştır ve genellikle herhangi bir İtalyan üniversitesinde ya da İtalya’daki yükseköğrenim kurumlarından kabul almak için kullanılır. 2004 yılında CILS yaratıcı eğitim ve yabancı dillerin tanıtımı alanında Avrupa Dil Etiketi (ELL) adı ile ödüllendirilmiştir.

İtalyanca yeterlilik belgesi, Avrupa birliği konseyinin ortak dil kriterleri yönetmeliğiyle uyumlu olarak belirli bir derecenin elde edilmesinden sonra düzenlenir(6 seviye içerir, A1 en düşük ve C2 en yükseğidir). Bütün CILS sınavları dil öğreniminin en önemli bölümlerini kapsamaktadır: konuşma, okuma, yazılı kompozisyon ve dinleme.

 

CILS’e kimler katılabilir?

CILS sınavı Erasmus+ ve benzeri değişim programlarına katılmak isteyen, İtalya Üniversitelerinde lisans ya da yüksek lisans hedefleyen ya da İtalyanca bilgisini belgelendirmek isteyen herkesin katılımına açıktır. Ayrıca yurt dışında ya da İtalyan şirketlerinde çalışmak isteyen veya CV’lerine resmi bir dil sertifikası ekleyerek iş olanaklarını artırmak isteyen yabancılar içinde uygundur.

İtalya göçmenlik yasalarındaki son değişikliklere göre, oturma izni almak isteyen yabancıların ve göçmenlerin İtalyanca dil yeterliliklerini resmen tasdik ettirmeleri zorunlu hale gelmiştir. CILS sertifikasının belki de en önemli özelliği ve en büyük avantajı bir kez alındıktan sonra ömür boyu geçerli olmasıdır.

“IDEA’daki serüvenimde bana yardımcı olan ve CILS sınavına girerek B2 seviye sertifikayı tek seferde almama katkı sağlayan herkese çok teşekkür ederim.”

Alper

CILS sınavına IDEA ile hazırlanın

Ankara’daki yetkili CILS sınav merkezi olan IDEA, kişiye özel eğitim programları sunmaktadır. Sizin için en uygun eğitim programını tasarlamadan önce, İtalyanca seviyenizi en etkin şekilde değerlendirmek için IDEA tarafından hazırlanmış ücretsiz bir seviye tespit sınavına dahil olursunuz (geçmiş yıllardaki CILS sınavları değerlendirilerek hazırlanır).

Bunun yanında, genel İtalyanca programlarımıza dahil olmanız size CILS sınavının yapısına göre düzenlenmiş bir çalışma programına dahil olma avantajını da sağlayacaktır. Bu demek oluyor ki, IDEA’da İtalyanca öğrenirken aynı zamanda resmi İtalyanca yeterlilik sınavı olan CILS’e de hazırlanmış olursunuz.

 

Kayıt ve Ücretler

Kayıt işlemleri ve ücretler için iletişim bilgilerimizden bizlere ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu bilgileri Siena Üniversitesi CILS merkezinin  sayfasından da kontrol edebilirsiniz.