Ankara’daki İtalyanca ve İspanyolca kurslarımız, sizi bu dillere dair uluslararası geçerliliği olan yeterlilik belgeleri almaya da hazırlıyor.

DELE nedir?

DELE Logo-5Bir Yabancı Dil Olarak İspanyolcanın Belgelendirilmesi (Diplomas de Español como Lengua Extranjera, DELE) İspanyoca’yı öğrenmek isteyen yabancılar için Salamanca Üniversitesi tarafından sunulan yeterlilik belgesidir. İspanya Eğitim, Spor ve Kültür Bakanlığı tarafından tanınmıştır ve genellikle herhangi bir İspanyol üniversitesinde ya da İspanya’daki yükseköğrenim kurumlarından kabul almak için kullanılır.

DELE sınavları 2002 yılından bu yana Salamanca Üniversitesinin sorumluluğunda Cervantes Enstitüsü tarafından yapılmaktadır. Sınavların hazırlanması ve değerlendirilmesi Salamanca üniveristesi tarafından yapılır.

İspanyolca yeterlilik belgesi, Avrupa birliği konseyinin ortak dil kriterleri yönetmeliğiyle uyumlu olarak belirli bir derecenin elde edilmesinden sonra düzenlenir(6 seviye içerir, A1 en düşük ve C2 en yükseğidir). Bütün DELE sınavları dil öğreniminin en önemli bölümlerini kapsamaktadır: konuşma, okuma, yazılı kompozisyon ve dinleme.

“Beni en çok endişelendiren şey,tabii ki harcadığım zaman ve paranın boşa gitmesi ve ayrıca sıkıcı bir eğitim tarzıyla karşılaşmak; yani daha önceki kurslarda gördüğüm gibi “Evet şimdi sayıları öğreniyoruz, haftaya İspanyolca renkleri öğreneceğiz” şeklinde bir şeyden bahsediyorum. Gittiğim ilk günden itibaren böyle bir şeyin asla olmayacağını fark ettim ve yanılmadım da. IDEA inanılmaz profesyonel ve işini severek yapan insanlar tarafından oluşturulmuş bir yer ve bunu en ufak detayda bile fark edebilirsiniz. ”

Zuhal

DELE’ye kimler katılabilir?

DELE sınavı Erasmus+ ve benzeri değişim programlarına katılmak isteyen, İspanya Üniversitelerinde lisans ya da yüksesk lisans hedefleyen ya da İspanyolca bilgisini belgelendirmek isteyen herkesin katılımına açıktır. Ayrıca yurt dışında ya da İspanyol şirketlerinde çalışmak isteyen veya CV’lerine resmi bir dil sertifikası ekleyerek iş olanaklarını artırmak isteyen yabancılar içinde uygundur. DELE sertifikasının belki de en önemli özelliği ve en büyük avantajı bir kez alındıktan sonra ömür boyu geçerli olmasıdır.

 

DELE sınavına IDEA ile hazırlanın

Ankara’daki yetkili DELE sınav merkezi olan IDEA kişiye özel eğitim programları sunmaktadır. Sizin için en uygun eğitimprogramını tasarlamadan önce, İspanyolca seviyenizi en etkin şekilde değerlendirmek için IDEA tarafından hazırlanmış ücretsiz bir seviye tespit sınavına dahil olursunuz (geçmiş yıllardaki DELE sınavları değerlendirilerek hazırlanır).

 

Kayıt ve Ücretler

Kayıt işlemleri ve ücretler için iletişim bilgilerimizden bizlere ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu bilgileri Cervantes Enstitütsünün sayfasından da kontrol edebilirsiniz