Ankara’daki tek CILS sınavı yetkili merkezi IDEA’da, yıl boyunca devam eden İtalyanca kurslarının yanı sıra CILS ve İtalyan vatandaşlığı için gerekli olan B1 Cittadinanza sınavına girebilirsiniz.

CILS B1 Cittadinanza sınavına dair bilmek istediklerinizi aşağıda bulabilirsiniz.

Aralık 2018’de İtalyan vatandaşlığının kazanılmasına dair kanun değişikliğinden sonra, başvuru sahiplerinin İtalyanca yetkinliklerine ilişkin B1 seviyesinde resmi bir dil yeterlilik belgesi sunmaları zorunluluğu getirilmiştir. İtalya’daki genel CILS merkezi de sadece vatandaşlık başvuru sürecinde kullanılmak üzere, bu özel amaçlı seviyeyi oluşturmuştur. CILS B1 Cittadinanza belgesini alanlar sadece vatandaşlık başvuru süreci özelinde kullanabilecekleri özel nitelikli bir dil yeterlilik sertifikasını almış olurlar. İlgili belgenin, başka amaçlar için İtalyanca dil yeterliliğine ilişkin sertifika isteyen diğer kurum ve kuruluşlarca (iş, okul gibi) kabul edilemeyeceğini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Daha spesifik amaçları olan CILS B1 Cittadinanza’nın standart CILS B1 sınavından farklı bir yapısı bulunmaktadır. Özellikle de içerik bakımından standart CILS B1’den farklı olarak, daha sınırlı bir yetkinliği tarif etmektedir ve sadece vatandaşlık başvuru süreci için geçerli olacaktır. Yani bu belge profesyonel ya da akademik amaçlı başvuruları kapsamamaktadır. Ayrıca, CILS B1 Cittadinanza sınavında geçerli puan alamadığınız bir bölüm olursa sınavın tamamını tekrarlamanız gerekmektedir. Standart CILS sınavlarında ise, adayların sadece yeterli puan alamadığı bölümü tekrarlama hakkı bulunmaktadır.

CILS B1 Cittadinanza sınavı, İtalyan vatandaşlığını kazanmak için başvuruda bulunan kişilerin bu süreçte sunmaları gereken dil yeterlilik belgesine ihtiyaç duyan herkes içindir. Dil yeterlilik belgesi ve vatandaşlık başvuru sürecinin şartları ile ilgili İtalya İçişleri Bakanlığı ve ilgili kuruluşlardan bilgi alınması gerekmektedir.

IDEA, Siena Üniversitesi tarafından yetkilendirilmiş Ankara’daki tek sınav merkezidir. Sınav yeri olarak Ankara seçen kişilere, IDEA’nın iletişim bilgileri iletilecektir. 

Siena Üniversitesi tarafından belirlenen sınav tarihlerinden girmek istediğiniz sınavı seçerek bireysel müracaat yoluyla sınava başvurabilirsiniz. Sınav başvurusu Ankara için tek yetkili sınav merkezi olan IDEA ofisinde yapılmaktadır.

2019 yılında yapılması planlanan B1 Cittadinanza sınavının tarihi CILS sınavı tarihli ile aynıdır. 3 Aralık 2019’da yapılacak olan B1 Cittadinanza sınavının son başvuru tarihi 21 Ekim 2019’dur.

B1 Cittadinanza sınavının ücreti 100 €’dur. Sınav ücretleri nakit olarak elden yapılmalıdır. Kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir.

Hayır değil. İtalyan vatandaşlığını kazanabilmenin şartları için İtalya İçişleri Bakanlığı ve diğer resmi kaynakların öngördüğü başvuru sürecini takip etmeniz gerekmektedir. Sadece CILS B1 Cittadinanza sertifikasını almak, vatandaşlığı kazanmak için yeterli değildir. CILS sınav merkezleri, vatandaşlık başvuru sürecinin sorumlusu değildir ve vatandaşlık statüsüne dair herhangi bir vaatte bulunamazlar.

B1 Cittadinanza sınavına son başvuru tarihi 21 Ekim 2019dur. Sınav tarihi 3 Aralık 2019’dur.

Ayrıntılı bilgi için Siena Üniversitesi’nin internet sayfasına bakabilir veya bize ulaşabilirsiniz.