Conocimientos Constitucionales y Socioculturales de España (CCSE)

Ankara’daki tek CCSE ve DELE sınavı yetkili merkezi IDEA’da, yıl boyunca devam eden İspanyolca kurslarının yanı sıra bu sınavlara girebilirsiniz.

CCSE sınavına dair bilmek istediklerinizi aşağıda bulabilirsiniz.

Açılımı ‘Conocimientos Constitucionales y Socioculturales de España (CCSE)’ olan, İspanyol anayasasına ve sosyokültürel yapısına dair bilgileri içeren ve İspanya vatandaşı olmak isteyen kişilerin girmek zorunda olduğu bir sınavdır. İspanya politika, coğrafya ve kültürüne dair konularda, çoğu çoktan seçmeli 25 adet soru içermektedir. Sınavda başarılı olmak için 25 sorudan 15’inin doğru cevaplanması gerekmektedir.

‘https://ccse.cervantes.es/cuando’ bağlantısındaki tablodan seçtiğiniz tarihteki sınava kaydolabilir ve sonrasında yetkili sınav merkezlerinde sınava girebilirsiniz (internet sayfası içeriği İspanyolcadır). Ankara’daki tek yetkili sınav merkezi IDEA’dır.

İspanya vatandaşı olmak isteyen ve 18 yaşını doldurmuş kişiler içindir. İspanya devleti, İspanya vatandaşlığını sonradan kazanmak için CCSE ve DELE A2 sınavlarını zorunlu tutmaktadır.

IDEA, Cervantes Enstitüsü tarafından yetkilendirilmiş Ankara’daki tek sınav merkezidir. Sınav yeri olarak Ankara seçen kişilere, IDEA’nın iletişim bilgileri iletilecektir. Önemli bilgi: Sınava giriş için pasaportunuzu mutlaka yanınızda bulundurunuz.

Açıklanan sınav tarihlerinden kendiniz için uygun olanı belirledikten sonra ‘https://ccse.cervantes.es/cuando’ bağlantısındaki seçtiğiniz tarihi tıklayıp karşınıza çıkan formu doldurmanız gerekmektedir. İlgili ücreti kredi kartı, debit kart (banka kartı) ya da PayPal seçeneklerinden biri ile ödeyebilirsiniz.

Yıl boyunca, belirlenen aylarda yapılması planan sınavlara, başvuruyu en geç sınav tarihinden en az iki-üç hafta öncesin yapmak kaydıyla, dilediğiniz zaman başvurabilirsiniz. 2019 yılında yapılması planlanan CCSE sınavları Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Eylül, Ekim ve Kasım aylarının son Perşembe günlerinde gerçekleştirilecektir. Ancak tarihleri Cervantes Enstitüsü#8217;nün CCSE sınav kayıt bölümünden mutlaka teyit ediniz.

2019 yılında yapılması planlanan sınavların başvuru ücreti 85 Euro’dur. Bu fiyata sınava ilişkin bilgilendirme materyali ve ilk denemede başarısız olma durumunda sınava ikinci kere girme hakkı da dâhildir. Sınava ikinci kez girmek isteyen kişiler, bu başvurularını ilk sınav tarihinden itibaren 18 ay içinde yapmalıdırlar.

İlgili ücreti kredi kartı, debit kart (banka kartı) ya da PayPal seçeneklerinden biri ile ödeyebilirsiniz. 2019 yılında yapılması planlanan sınavların başvuru ücreti 85 Euro’dur.

Türkiye’deki yetkili sınav merkezlerinde yapılan sınavların cevapları İstanbul Cervantes Enstitüsü’ne gönderilmektedir. Burada değerlendirilen cevaplara göre sınav sonuçları sınav tarihinden itibaren yaklaşık 3 hafta sonra açıklanmaktadır.

Hayır. İspanya vatandaşlığını kazanmak için takip edilen süreç İspanyol yasa ve yönetmelikleri ile belirlenmiştir. Buna göre CCSE sınavı, DELE A2 sertifikası gibi, sadece bu sürecin aşamalarından biridir. Ancak İspanya vatandaşlığı için alınması zorunlu olan DELE A2 sertifikası için IDEA ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

2019 yılında yapılması planlanan CCSE sınavları Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Eylül, Ekim ve Kasım aylarının son Perşembe günleri gerçekleştirmektedir. Sınava girecek adayların en geç 17.00#8217;de IDEA#8217;da olması gerekmektedir. Ancak tarihleri Cervantes Enstitüsü#8217;nün CCSE sınav kayıt bölümünden mutlaka teyit ediniz.

Ayrıntılı bilgi için Cervantes Enstitüsü’nün CCSE sınavı ile ilgili internet sayfasına bakabilir (internet sayfası içeriği İspanyolcadır) veya bize ulaşabilirsiniz.