Ankara’da İtalyanca kursu veya İspanyolca kursu arayan sizlere eğitim metodumuzdan bahsetmek istedik…

“Dil kazanım yöntemimiz son derece basittir; dili, mesajları anlamaya başladığımızda kazanmış oluruz. İnsanlar bizimle başka bir dilde konuştukları ve biz ne dediklerini anladığımız zaman ya da başka bir dilde bir şey okuduğumuzda mesajı anladığımız zaman dil kazanımı gerçekleşmiş olur ” (Stephen Krashen Dil Kazanımı Üzerine)

Krashen’in kelimelerini bir başka şekilde ifade edecek olursak, ilk dersinizde alfabeyi unutun, onu öğrenmeyeceksiniz (ve inanın bize öğrenmek istemezsiniz). Bizden asla “Evet arkadaşlar, benden sonra tekrarlayın…” kelimelerini duymayacaksınız. Sınıfta dil bilgisini ve kelimeleri ezberleyerek sıkılmayacaksınız. Öğrenme yolunuzun daha ilk aşamasında kendinizi günlük konuşma dilinde karşılaşacağınız gerçek hayat durumlarıyla meşgul oluyorken bulacaksınız. İlk başta beklide biraz moral bozucu olabilir fakat yabancı dilin anlaşılabilir girdilerini kazanmaya başladığınız zaman kendinizi anlaşılabilir veriler üretirken de bulacaksınız.

Kaygınızın farkındayız: en başından bilmediğim bir dili doğru bir şekilde konuşmaya nasıl başlayabilirim ve başarısızlıkla birlikte gelen endişe ve utanç hislerinin nasıl üstesinden gelebilirim?

Buna yanıt vermeden önce Krashen’in duygusal filtre teorisi ile ilgili neler söylediğine bir bakalım:

“… Endişe azaldıkça dil kazanımı artar. Aslında benim hipotezim: dil kazanımında gerçekten başarılı olabilmek için endişenin sıfır olmasıdır. İyi konuşamadığınız bir dili konuşmaya çalıştığınızda sohbetin öyle bir noktaya gelip, geçici bir süreyle başka bir dili kullandığınızı unuttuğunuz bir duruma düştünüz mü hiç? ” Eğer bir dili öğrenirken tamamen karşınızdakinin söylediklerine odaklanıyorsanız, endişeniz geçici olarak ortadan kalkmış demektir.” (Stephen Krashen Dil Kazanımı Üzerine)

İşte biz bu yüzden buradayız, endişelerinizi azaltmak için. Bu bizim esas görevimizdir. Öğrenim süreniz boyunca size yol göstermek. Sizi motive ediyor, yol gösteriyor, sınıfta gerçekleştirebilecek çeşitli öğrenim aktivitelerini düzenliyor olacağız. Bizden bir kürsünün arkasında ayakta dikilip neyin doğru ve neyin yanlış olduğu konusunda size ders vermemizi beklemeyin. Bizden her şeyi bilmemizi de beklemeyin. Hata yaparsanız sizleri yargılayacak değiliz. Hata yapmak kaçınılmazdır ve öğrenme sürecinin bir parçasıdır. Ve unutmamak gerekir ki öğretmenler de hata yapar.

Test

Bu söylediklerimizi aklımızın bir kenarında tutarsak, test konusundaki düşüncelerimiz ile ilgili birkaç cümle söylemek isteriz. İnternet sayfamızı inceleyecek olursanız, A1, A2, B1 seviyelerini yaklaşık üçer ayda, 80 saatte ve B2 & C2 seviyelerini de yaklaşık 4.5 ayda, 120 saatte tamamlayacağınızı göreceksiniz. 80 ve 120 saatin saatin sonunda yalnızca ve yalnızca bir tane test olacaksınız. Ve test doğrudan, Avrupa Ortak Dil Kriterleri ve Avrupa birliği eğitim standartları düşünülerek tasarlanmış ve İtalyan Eğitim Bakanlığı tarafından kabul edilen CILS  ve Cervantes Enstitüsü tarafından düzenlenen DELE sertifikalarının sınav testlerinin geçmiş yıllardaki arşivlerinden faydalanılarak hazırlanmış olacaktır.

Örnek olarak bizimle A1’i bitirmeniz ve 80 saatin sonunda testi geçmeniz halinde İtalyanca seviyenizin etkin bir şekilde A1’in bütün temel bilgilerine sahip olduğunuzdan hiş şüpheniz olmayacak: okuma, dinleme, konuşma, yazma ve daha fazlası olacak. Bu demek oluyor ki gerçek bir sınava girip gerçek bir sertifika alabileceksiniz. Çünkü ister CV’nize eklemek, isterse de İtalya’ya gitmek, ister Erasmus programına katılmak ve tecrübe edinmek ya da bir İtalyan üniversitesinde yüksek lisans hedeflemeden önce İtalyanca dil seviyenizi resmi olarak belgelemek isteyebilirsiniz.

En önemlisi, testi kendinize bir yük ve sorumluluk olarak algılamamalısınız. Onu yabancı dilinizin etkin seviyesini değerlendirmek için bir fırsat olarak ve kişisel gelişiminiz için bir motivasyon olarak değerlendirmelisiniz.

“Sıcacık bir ortamda sıkıcı gramer alıştırmaları yapmadan konuşarak ve eğlenerek dil öğrenmek istiyorsan IDEA’ya gelmelisin.”

Aytaç

Materyaller

Genellikle yabancılar için hazırlanmış olan tüm İtalyanca ve İspanyolca kitaplar, İtalyanca ve İspanyolca ile aynı özgeçmişten gelen dilleri kullananlar için özel olarak hazırlanmıştır. (Roman ya da Latin dilleri: İtalyanca, Fransızca, İspanyolca, Portekizce ve Rumence) Fakat son zamanlarda hazırlanan kitaplar ise yalnızca İngilizce ve Çince kökenli konuşanların ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır. Bu durum Türkiye’deki tecrübelerimiz ve Türk dilini konuşan öğrencilerimizi belirli bir ders kitabını takip etmek zorunda bırakmadan özel bir öğretim programı tasarlamamız için bizlere ilham verdi.

Sürekli uygun olan görsel – işitsel içerikleri ve çoğunlukla gazete makaleleri, reklamlar, TV programları, kısa filmler vb. gibi orijinal verileri kullanıyoruz. Tüm bu verileri titizlikle seçerek, eğitim amaçlı kullanılabilir hale getiriyoruz.

Eğitim Kadrosu

Yabancılara ve özellikle ana dili Türkçe olanlara İtalyanca ve İspanyolca eğitimi konusunda yıllara dayanan tecrübelere sahip İtalyanca ve İspanyolca öğretmenlerimizle çalışıyoruz.

Bizim için ne dediler?

Öğrencilerimizin IDEA’ya, derslere ve eğitim metoduna dair yorumları için lütfen bu sayfayı inceleyiniz.