In the last years, there has been a sharp rise in the number of learning agreements signed between Turkish and European Universities and, consequently, in the number of Turkish students participating in the European Community Action Scheme for the Mobility of University Students (ERASMUS) and other exchange programs.

For the period 2014-2020, the European Union launched their new mobility program, Erasmus+, which will support transnational partnerships among Education, Training, and Youth institutions and organizations to foster cooperation. The seven year program will have a very consistent budget (€14.7 billion; a 40% increase compared to current spending levels), which will allow the old partnerships to grow stronger and boost the birth of new ones.

On the other hand, the eligibility requirements for those who want to join the ERASMUS and other exchange programs are ever more binding, and rightly so. One of the most important requirement is the language proficiency. If you don’t want to miss the opportunity to join the international community and spend a semester abroad, you now need to have at least a B1 level of proficiency in the language of the host country (what does it mean being B1? Check the CEFL here).

Plan your Erasmus experience @IDEA:

We will design together the perfect plan of study for you. You will take part in our general group courses (you can also opt for individual or private group classes) until you complete the A1 level, and you can then take courses specifically designed to cater to the needs of an exchange student. The didactics is thought to cover all the most important situations that an Erasmus student is going to face while in the host country.

Besides the classes, we will follow you systematically on all the bureaucracy that you need to sort out before you go.

Here is what you will get from us:

HİZMET İÇERİK BİLGİ
Gideceğiniz ŞehirHakkında Bilgi Şehrin genel yapısıGezilecek ve görülecek yerlerNüfus ve coğrafi konumGece ve eğlence hayatıToplu Taşıma ve ulaşım

Yeme, içme ve yaşam giderleri

Kursa katılan öğrencilerimizin gidecekleri şehri bize bildirmelerinin ardından kendileri için o şehre özel araştırma yapılacak ve içerik kısmında yer alan bilgiler kendilerine detaylı olarak sunulacaktır.
Gideceğiniz ÜniversiteHakkında Bilgi KonumuTarihi geçmişiFakülteleri ve bölümleriDünya sıralamasında ki yeriSınav sistemleri

Gidişiniz Öncesinde Üniversite ile Bağlantı

Kursa katılan öğrencilerimizin gidecekleri Üniversiteyi bize bildirmelerinin ardından kendileri için o Üniversiteye özel araştırma yapılacak, bağlantıya geçilecek ve içerik kısmında yer alan bilgiler kendilerine detaylı olarak sunulacaktır.
Konaklama YurtlarEv Kiraları ve ev kiralama olanaklarıOtel, pansiyon ve apartlarGenel konaklama ücretleri IDEA Gideceğiniz şehir için gidişiniz öncesinde size konaklama ayarlama hizmeti sunmaktadır. Emlakçılık ve kira bedelleri katılımcıya aittir.
Erasmus ve SchengenVizesi Vize ÜcretleriVize başvuru işlem ve süreçleriGerekli Belgeler Vize formunuzun doldurulması, vize randevusunun alınması, vize dosyanızın hazırlanması pakete dahildir. Vize ücreti katılımcıya aittir.
Oturum İzni (Stay Permit) Gittiğiniz Ülke ve şehir için oturum izni gerekliliğiOturum izni için başvuru işlemleriBaşvuru süreci ve ücretleriBaşvuru evrakları Öğrencilerimizin gideceği şehirde ki oturum iznine nereden başvuracakları, gitmeden önce online başvuru imkanının olması durumdan randevunun alınması ve başvuruya dair tüm bilgiler kendilerine. Oturum izni için ödenecek ücretler katılımcıya aittir sunulacaktır.
Sigorta İşlemleri Seyahat ve sağlık sigortası zorunluluğuBaşvuru evrakları ve süreciKapsamı ve poliçe içeriğiÜcretleri ERASMUS programı dahilinde Vize prosedürünün bir parçası ve zorunlu olan SCHENGEN Seyahat ve Sağlık sigortasının içeriği hakkında bilgi verilmesi ve sigortanın yapılması program paketine dahildir. Sigorta ücreti katılımcıya aittir.
Uçak Bileti Uygun fiyatlı uçak bileti teminiUçak bileti alırken dikkat edilmesi gereken hususlarÜcretleri Gideceğiniz şehre en yakın uluslar arası havaalanının tespit edilmesi, havaalanından şehrinize olan transfer ve toplu taşıma hakkında detaylı bilgi verilmesi, vize öncesinde bilet rezervasyonlarınızın yapılması ve sizlerinde onayı ile uygun fiyatlı biletin alınması paket program dâhilindedir. Bilet ücreti katılımcıya aittir.

See what our Erasmus students say about us.

Coming soon.