Ankara’da İtalyanca ve İspanyolca kursu arayan, Erasmus yolculuğu öncesi hazırlık yapan sizler ile IDEA’nın öğrencilerinin yorumlarını paylaşıyoruz. Öğrencilerimizden 5 dakika istedik ve IDEA’ya dair bazı sorular sorduk.

Eğer siz de yorumunuzun bu sayfada yayınlanmasını istiyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Idea ile nasıl tanıştınız?

Alper – İtalyanca
30 yaşında mühendisim. Kursa oldukça yakın bir ofiste çalışıyorum. İstanbul’da öğrenciyken yurtdışı eğitim ihtimali üzerine başladığım İtalyanca’yı zamanla çok sevdim. Daha sonra yurtiçinde yüksek lisansımı tamamladım ve işimi buldum. Bu süreçte de İtalyanca’dan kopamadım. Elimden geldiğince devam etmek istedim. Ankara’da ise daha önce Ankara İtalyan Kültür Merkezindeki kurslarda tanıdığım eğitmenlerden Alessandro’nun varlığı ve işime yakın olması nedenleriyle İDEA’yı tercih ettim.”
Cansu – İspanyolca
“Ben Cansu, şu an bir dernekte çalışıyorum. Uzunca süredir İspanyolca öğrenmek isteyip tembellikten erteliyordum. Daha önceleri İdea’ya gitmiş ve çok sevmiş bir arkadaşımın da görüşlerine dayanarak geçen sene İdea’da İspanyolca kursuna yazıldım. Hızlı güzel ve eğlenceli bir şekilde İspanyolca konuşmayı öğrendim.”
Cem – İtalyanca – Erasmus
“ODTÜ Mimarlık bölümü öğrencisiyim. Ankara’da yaşıyorum. Erasmus programı ile 1 yıllığına İtalya’da Torino şehrinde yer alan Politecnico di Torino üniversitesine gittim. IDEA’yı İtalyanca kursuna devam etmek için alternatif bir yer ararken buldum. Hem dil açısından hem de Erasmus sürecindeki şüphelerim ve bürokratik işlerim ile ilgili bana yardımcı olacak bir kurum arayışı içindeydim. Öğretmenlerini daha önceden de tanıdığım içim kısa bir araştırmanın ardından buranın benim için en iyisi olacağına karar verip kurslara başladım.”
Esra – İtalyanca – Erasmus
“Geçen yıl 6 aylık Roma’da Erasmus programına katıldım. Erasmus programına hak kazandığımı pazartesi öğrenmiştim aynı hafta Cumartesi İtalyanca kursuna başladım daha doğrusu bir arkadaşım İtalyanca öğrenmen lazım diyerek beni kursa başlattı. Merve’ye buradan da bir daha teşekkür etmek isterim. En iyi kararım oldu Erasmus’u benim için daha anlamlı yaptı.”

 

Zuhal – İspanyolca
” 🙂 Merhaba ben Zuhal! Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi  5.sınıf öğrencisiyim. Fakültedeki son yılımın biraz daha rahat olması sebebiyle,ikinci bir dil öğrenme hayalimi gerçekleştirmek için araştırma yapmaktaydım. Ve IDEA usulca “Buradayım,rahat ol” dedi. Ardından yaklaşık 5 ay süren güzel bir birlikteliğimiz oldu IDEA ile 🙂 Daha önce İtalyanca öğrenmiş olan bir arkadaşımın tavsiyesiyle tanıştım IDEA ile, tamamen şans eseri oldu ve iyi ki olmuş!”
Yeliz – İtalyanca
“Üniversitede İngilizce Mütercim Tercümanlık okudum. Eskiden beri yabancı dile ilgim ve yeteneğim vardı. Ama İtalyanca aklımda olan bir dil değildi. İtalyanca ile üniversitede seçmeli yabancı dil dersinde tanıştım ve çok sevdim. Çevremde Fransızca, Almanca öğren, onlar daha geçerli diyenler hep oldu. Ama İtalyanca benim bu hayatta kendim için yaptığım en güzel şey. Hem bu dili hem de bu dil sayesinde hayatıma giren insanları çok sevdim. IDEA benim İtalyancaya dair Ankara’da umudumu kaybetmeye başladığım bir anda eski İtalyanca öğretmenim sayesinde öğrendiğim bir yer oldu. Görüşmeye gittiğimde kayıt olmak için çok ısrar ettiğimi hatırlıyorum :)”
Aytaç – İtalyanca
“Ben Aytaç. Hacettepe İngilizce Hazırlıkta İngilizce okutmanıyım. İki yıl önce okulumuzdaki hizmet içi eğitimi biriminin düzenlediği okutmanlara yönelik İtalyanca kursuna başladım. Haftada iki saat bana yeterli gelmediği için okul dışında bir kursa devam etmek istedim. Daha önce IDEA’ya devam etmişş bir okutman arkadaşımın tavsiyesiyle geçen sene sizinle tanıştım. A1 düzeyinden başlayıp B1’e ulaştım.”
Betül – İtalyanca
“İsmim Betül ve Ankaralı bir hukuk mezunuyum. 2014 yazında IDEA ile tanışmadan önce, Ankara’da çeşitli kurslarda İtalyanca ile tanışıp bir türlü bu işin adını koyamıyorduk. Bir arkadaşım sayesinde tanıştığım IDEA ile ciddi düşünebileceğimi fark ettim. An itibariyle B2 seviyesinde İtalyanca öğreniyorum, mutluyum.”

IDEA’ya başlarken benim endişem belirli bir seviye sonra sınıfın açılmaması ve alacağım eğitimin yarıda kalması idi. Ama zaman ilerledikçe bu endişemin yersiz olduğunu gördüm. Devam ettiğim bir buçuk sene boyunca bu konu ile ilgili herhangi bir sorun yaşamadım.

Yeliz

Idea’nın öğrencisi olmadan önce seni en çok endişelendiren şey neydi?

Alper – İtalyanca
“Genellikle kurslarda endişe ettiğim şey sıkıcı bir kursla karşılaşmaktır. Her konunun bir kitap üzerinden takip edilerek işlendiği, sürekli kural ve yapıların anlatıldığı ve sık ödev verilen kurslar zamanla insanın merakını ve heyecanını öldürebiliyor. Ancak IDEA’daki sistemde güncel konular ele alınarak öncelikle sizin konuşmanız teşvik ediliyor. Ele alınan konular olabildiğince eğlenceli ve çoğu zaman fikir alış-verişi ile yeni şeyler de öğreniyorsunuz.  Bununla birlikte eğitmenler sürekli ulaşmanız beklenen seviyede konuşarak bilmediğiniz kelimeler olsa dahi kulak dolgunluğu edinmenizi sağlıyorlar. Böylece sohbet ederken kendi kendinize öğreniyorsunuz. Yeri geliyor şarkı dinliyor, yeri geliyor video izliyorsunuz. “
Cansu – İspanyolca
“Açıkçası, bir dil için daha “past perfect tense” öğrenmek istemiyorum. Kurslardaki ve okullardaki sıkıcı Gramer derslerinin İdea’da olma ihtimali beni başta korkutmuştu. Çünkü istediğim şey çekinmeden ve “hah şu an hangi tensi kullanmalıyım” düşüncesi olmadan İspanyolca konuşabilmekti. Nitekim oldu da.”
Cem – İtalyanca – Erasmus
“En büyük endişem dil konusuydu diyebilirim. İngilizce dışında daha 5-6 aydır öğrendiğim İtalyanca seviyemle 1 yılı nasıl geçireceğim konusunda şüphelerim vardı. Bir diğer endişem ise yalnız başıma hiç tanımadığım bir ülkede nasıl bir ortamda bulunacağımdı. IDEA doğrudan dil konusundaki şüphelerimi giderdi. En azından hayati ihtiyaçlarımı halledecek kadar İtalyanca bilmek büyük rahatlık sağlamıştı. Dolaylı olaraksa yalnızlık konusundaki endişelerimi giderdi. Doğrudan İtalyan öğretmenlerle öğrendiğim dili başkalarıyla konuşmaktan çekinmediğim için daha girişken bir şekilde kolayca yeni gruplara dahil olabildim diyebilirim.”
Esra – İtalyanca – Erasmus
“En büyük endişem bavulumun çalınması daha başlamadan sorunlar yasamaktı ancak eşyalarımın hepsi yeni evime yerleştiğimde benimleydi. Sigorta ve oturma izni kafamı karıştıran 2 konuydu IDEA bana bu konuda temel bilgiler verdi ve sigorta vize gibi işlemleri son dakika olmasına rağmen kolaylıkla haletmeme çok yardımcı oldular.Oturma iznini Türkiye’de hal etmek mümkün değildi yine de bana nasıl yapılacağını anlatmış olmaları orada kurtarıcı oldu.”

Zuhal – İspanyolca
“Beni en çok endişelendiren şey,tabii ki harcadığım zaman ve paranın boşa gitmesi ve ayrıca sıkıcı bir eğitim tarzıyla karşılaşmak; yani daha önceki kurslarda gördüğüm gibi “Evet şimdi sayıları öğreniyoruz, haftaya İspanyolca renkleri öğreneceğiz” şeklinde bir şeyden bahsediyorum. Gittiğim ilk günden itibaren böyle bir şeyin asla olmayacağını fark ettim ve yanılmadım da. IDEA inanılmaz profesyonel ve işini severek yapan insanlar tarafından oluşturulmuş bir yer ve bunu en ufak detayda bile fark edebilirsiniz.”
Yeliz – İtalyanca
“Ankara maalesef belirli diller haricinde insana yabancı dil alanında çok fazla seçenek sunabilen bir şehir değil. Özellikle İtalyanca ve İspanyolca gibi dillerde birbirinin aynı basmakalıp eğitim sistemleri ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Özellikle de seviye ilerledikçe eğitim imkanı bulmak oldukça zorlaşıyor. IDEA’ya başlarken benim endişem belirli bir seviye sonra sınıfın açılmaması ve alacağım eğitimin yarıda kalması idi. Ama zaman ilerledikçe bu endişemin yersiz olduğunu gördüm. Devam ettiğim bir buçuk sene boyunca bu konu ile ilgili herhangi bir sorun yaşamadım.”
Aytaç – İtalyanca
“Benim hiçbir endişem olmadı. Birincisi kendim dil öğretmeni olduğum için dil öğrenmeyle ilgili bir ön yargım yok. İkincisi okuldaki sevgili öğretmenim burada da öğretmenim olduğu için her şey tanıdıktı.”
Betül – İtalyanca
“Yarım kalan kurs deneyimlerimde biriktirdiğim önyargılarım vardı açıkçası. Bunları kısaca dar, sıkıcı ve lise dershane kokulu sınıflar; devam etmeyen kurlar ve en önemlisi papağanımsı bir ders düzeni olarak özetleyebilirim. IDEA’daki rahat ve etkileşimli sınıf düzenini, iletişime önem veren ders işleme tarzını, hocaların kalitesini görünce çok mutlu oldum.”

Doğrudan İtalyan öğretmenlerle öğrendiğim dili başkalarıyla konuşmaktan çekinmediğim için daha girişken bir şekilde kolayca yeni gruplara dahil olabildim.

Cem

Idea da en beğendiğin şey ne oldu?

Alper – İtalyanca
“IDEA’da en beğendiğim şey profesyonel eğitim kurumu anlayışının yanında arkadaşça bir ortamın amaçlanması oldu. Eğitmenler Alessandro ve Daniele kursa girdiğiniz andan itibaren samimi bir tavır takınıyor. Hem entelektüel altyapıları, hem de espri anlayışları ile onlarla İtalyanca sohbet etmekten keyif aldım.”
Cansu – İspanyolca
“Hocaların iyiliği, tatlılığı, hayatlarının ilham vericiliği ve her yerden daha farklı şekilde öğretiyor oluşları.”
Cem – İtalyanca – Erasmus
“Standart bir sınıf ve kurs ortamından ziyade ev ortamında çok daha küçük gruplarla öğrenmek keyifliydi. Anadili İtalyanca olan biriyle ders hakkında ya da ders dışında doğrudan iletişim halinde olmak benim açımdan en dikkate değer özellik oldu. Ne ile karşılaşacağımı bilen ve bana anlatmaya çalışan insanlarla dolu sevimli bir ortamda aldığım eğitim, zorunlu olarak yaptığım bir şeyden ziyade keyif alarak yaptığım bir aktiviteye dönüştü.”
Esra – İtalyanca – Erasmus
“Ortamı elbette !! Ev gibiydi oldukça samimiydi.”

Zuhal – İspanyolca
“Hmm.. Bir tane seçmem gerekirse,IDEA’daki herkesin inanılmaz kibar ve sempatik davranışlarıdır diyebilirim. (Ha bir de mutfaktaki espresso makinesini çok beğeniyorum…)”
Yeliz – İtalyanca
“Endişelerim arasında eğitimin kalitesinden bahsetmedim. Aslında iyi bir eğitim alacağımdan hiç şüphe etmedim sanırım. Benim IDEA’ya dair en mutlu olduğum, en takdir ettiğim ve yapılan her türlü eleştirinin karşısında gözü kapalı durabileceğim nokta kesinlikle eğitim ve öğretmen kalitesidir. Yabancı bir dili öğrenmek hobi olarak başlar ama zaman ilerledikçe emek ve sabır ister. Çünkü yabancı dilde kahve sipariş edebilmenin ötesine geçer dil. Tarih, edebiyat, siyaset, kültür ve coğrafya işin içine girer. Kursa başladığımda İtalyanca benim için sadece bir dil iken bütün öğrendiklerimle artık kocaman bir dünyayı temsil ediyor.  ”
Aytaç – İtalyanca
“Ders materyalleri ve öğretim yöntemi. Kullanılan ders materyallerinin hedefe yönelik olduğunu ve dört temel beceriyi kapsadığını düşünüyorum. İletişimci yaklaşımın da (Türk öğrencilerin alışık oldğu dilbilgisi-çeviri yönteminden farklı olarak) öğrenmeye katkı sağladığını düşünüyorum. Sınıf mevcutlarının az olması da bunda etkilidir sanıyorum.”
Betül – İtalyanca
“Sadece bir dil eğitimi değil dili konuşan insanların kültür ve alışkanlıklarına dair bir şeyler öğrenmek çok hoşuma gidiyor. Bu “İtalyanlar bağırarak konuşur, futbol severler”den öte; cümle yapısının düşünme alışkanlıklarına etkisini örnekleyen bir öğrenme. Bu da bence, ders materyallerinin içeriği ve özgünlüğü ile ilgili. ”

“IDEA’da en beğendiğim şey profesyonel eğitim kurumu anlayışının yanında arkadaşça bir ortamın amaçlanması oldu.”

Alper

Eğer Idea’yı en yakın arkadaşına tavsiye edecek olsan, ne derdin?

Alper – İtalyanca
“IDEA’da benimsenen dil eğitimi yönteminin diğer kurslardan farklı olduğunu ve bunu denemesi gerektiğini söylerdim. ”
Cansu – İspanyolca
“İspanyolca ya da İtalyanca öğrenmek istiyorsanız düşünmeden gidin diyebileceğim bir yer kesinlikle. Dil okulu gibi dil okulu :)”
Aytaç – İtalyanca
“Sıcacık bir ortamda sıkıcı gramer alıştırmaları yapmadan konuşarak ve eğlenerek dil öğrenmek istiyorsan IDEA’ya gelmelisin.”
Betül – İtalyanca
“Sizi en yakın arkadaşıma tavsiye etmiş biri olarak ona “Niye başka bir yeri araştırıyorsun ki? Ara Pazartesi günü, yeni dönemin kayıt tarihlerini öğren.” demiş olduğumu belirtebilirim.”

Zuhal – İspanyolca
“Kızım kurs aramayı bırak, bir tane Tunus caddesinde buldum bile, bu kıyağımı da unutma böylesini hayatta bulamazsın. Bir de cumaları film gecesi yapıyorlar ya çok tatlı!” derdim ve hatta dedim bile :)”
Yeliz – İtalyanca
“Git kendin için bir şey yap. Dil öğrenmek iyidir. Arkadaşlarına bir iki süslü yabancı kelime söyleyebilmenin yanı sıra insana duvarların ardını görme imkanı tanır. İnsan kendinden başka bir dünya olduğunu gördükçe kendi kıymetini daha iyi anlar. IDEA iyidir İtalyancada. Ama sadece hobi olarak değil ben bu dili gerçekten öğrenmek istiyorum diyorsan illa ki IDEA’ya git.”

Bize kısaca İtalya’daki günlerine dair izlenimlerinden bahseder misin?

Cem- İtalyanca – Erasmus
“Rüya gibi bir yıldı diyebilirim. Gitmeden yaşadığım tüm endişelerim ve korkularım yerini büyük bir keyif ve heyecana bıraktı. Farklı bir kültürde farklı bir ülkenin insanlarıyla yaşamak bambaşka bir deneyim. 3-5 günlük bir tatilden ziyade orada yaşamak, günlük hayat sorunlarıyla birlikte sadece yerli insanların bildiği yerlerden, onların keyif aldığı şeylerden aynı şekilde keyif almak müthiş tatmin edici. Gerek yapılan küçüklü büyüklü gezileri, gerek günlük hayatın rutini içine saklanmış huzurlu eğlenceli anları ile hayatımın asla vazgeçemeyeceğim bir yılı. ”
Esra – İtalyanca – Erasmus
“Erasmus deneyiminin başı sonu yok sadece çok güzel vakit geçireceksiniz onu söylemem mümkün. Erasmus grubunun haricinde İtalya’da yasayan dostlarım da oldu ve bu tamamen önceden İtalyanca bilmeme bağlıydı. IDEA deneyimim Erasmustan beklentimi biçimlendirmemde de yardımcı oldu. Özellikle konuşma pratiğim oldu ve kendimi sürekli İtalyanca konuşmam gereken ortamlarda çok rahat hissettim”