Ankara’da İspanyolca kursu ararken bizi buldunuz. IDEA’da İspanyolca öğrenmeye dair merak ettiklerinizi aşağıda bulabilirsiniz.

Neden İspanyolca?

İspanyolca kelimenin tam anlamıyla dünya çapında konuşulan bir dildir. En son istatistiklere göre, İspanyolcayı ana dili olarak konuşanlar dünya nüfusunun %6.15’ini temsil etmektedir (2050 itibariyle bu oranın %10’a ulaşması beklenmektedir). Tahmini 500 milyon aktif konuşan kişi sayısıyla Çince ve İngilizceden sonra dünyada en çok konuşulan üçüncü dildir. Ayrıca internet üzerinde de en fazla kullanılan 3. dil olma özelliğini korur.

Kuzey Amerika’ya gidip Meksika sınırındaki eyaletlere, doğu sahilindeki Florida’ya ya da New York ya da Washington DC gibi büyük şehirlere seyahat edecek olursanız İspanyolcayla attığınız her adımda karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz. Süpermarket çalışanlarından devlet çalışanlarına kadar kendinizi neredeyse herkesle İspanyolca konuşurken bulursunuz. Orta ve Güney Amerika’dan sürekli artan göçlerden dolayı İspanyolcanın Amerika Birleşik Devletlerinde konuşulan birinci dil olarak kabul edilmeside kaçınılmaz olmuştur.

Yalnızca İspanya’yı bile dikkate alacak olursak, coğrafi ve kültürel açıdan Türkiye’ye yakınlığı bu dili öğrenmemiz için başlı başına bir sebeptir. Ayrıca İspanya’daki kaliteli eğitimde bu dili öğrenmek için bir diğer önemli sebep olabilir.İspanya’daki üniversitelerin çoğunluğu devlet üniversitesidir ve yüksek kalitede eğitim sunarlar. Ayrıca bu üniversiteler düzenlenmekte olan bir çok uluslararası programa da ev sahipliği yaparlar. (Örn. Erasmus, Marco Polo, Leonardo ve diğer benzeri programlar).

İspanyolca ile ilgili akademik ve iş alanları da son 10 yılda katlanarak artmıştır. Avrupa Birliği ülkeleri arasında sadece seyahat amaçlı dolaşmak artık mazi olmuş ve önemini kaybetmiştir. Ancak eğitim ve iş, İspanyolca öğrenmek için hala çok geçerli iki iyi nedendir. Sonuç olarak İspanya’nın profesyonel kariyeriniz ve hayatınız için geçerli bir alternatif olduğunu düşünmeye başlayabilirsiniz. Bunun yanında, İspanya sanat ve tarih, tabiat ve mutfak kültüründen dolayı da dünyada en çok ziyaret edilen ülkelerden birisidir.

“Kurslardaki ve okullardaki sıkıcı Gramer derslerinin İdea’da olma ihtimali beni başta korkutmuştu. Çünkü istediğim şey çekinmeden ve “hah şu an hangi tensi kullanmalıyım” düşüncesi olmadan İspanyolca konuşabilmekti. Nitekim oldu da.”

Cansu

İspanyolcayı Ne Kadar Süerede Öğrenebilirim?

CEFR’e göre (Avrupa Ortak Dil Kriterlerine), A1 ve A2 seviyeleri 80 saat ders ve 30 saat bireysel çalışmadan oluşur. B1 ve B2 seviyeleri 80–100 saat ders ve 40 saat bireysel çalışmayla tamamlanır. C1 ve C2 en az 120 saat ders ve 80 saat bireysel çalışma gerektirir.

2019 Ekim ayında başlayacak ve 80 saatlik bir programı kapsayan İspanyolca A1 – A2 ve B1 kurlarının detaylarına buradan

2019 Ekim ayında başlayacak ve 120 saatlik bir programı kapsayan İspanyolca B2 ve C1 kurlarının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki tablo farklı yeterlilik seviyelerini genel olarak açıklamaktadır; daha detaylı bilgi için CEFR’e bakınız.

Seviye Grubu Seviye Grubu Adı Seviye Seviyenin Adı Açıklama
A Temel Kullanıcı A1 Yeni Başlayan ya da Acemi Benzer günlük ifadeleri anlayabilir ve sağlam yapıda ihtiyaçları karşılayan basit ifadeler kullanır. Kendisini ve başkalarını takdim edebilir ve nerede oturduğu, bildiği kişiler ve sahip olduğu şeyler gibi kişisel detaylar konusunda sorular sorup cevaplayabilir. Karşıdaki şahıs yavaş ve açık konuşursa ve yardım etmeye hazırsa basit anlamda diğer insanlarla iletişim kurabilir.
A2 Temel ya da Yol Aşamasında Cümleleri ve kendisiyle çok ilgili alanlarda sıklıkla kullanılan ifadeleri anlayabilir (ör. çok temel kişisel ve aile bilgileri, alış veriş, yerel coğrafya, istihdam gibi). Bildik ve rutin konularda basit ve doğrudan bilgi takası gerektiren rutin ve basit görevlerde iletişim kurabilir. Geçmişi hakkında, yakın çevresi ve acil ihtiyacı olan alanlardaki konularda basit terimlerle ifade edebilir.
B Bağımsız Kullanıcı B1 Ara ya da Orta İş, okul ve boş zamanları vb. yerlerde düzenli olarak karşılaştığı benzer hususlarla ilgili açık standart girdilerin ana fikrini anlayabilir. Dilin konuşulduğu bir yerde seyahat ederken ortaya çıkabilecek çoğu durumla baş edebilir. Profesyonel ya da bildik alanlardaki konularda basit bağlantılı metinler kullanabilir. Tecrübelerini, olayları, hayalleri, umutları ve hedeflerini tanımlayabilir ve düşünceler ve planlar için kısa nedenler ve açıklamalar verebilir.
B2 Üst ya da orta ileri Uzman olduğu alanda ki teknik tartışmalar dahil hem somut hem de özet konularda karmaşık metinlerin ana fikirlerini anlayabilir. Her iki tarafı germeden ana dili olarak konuşanlarla normal iletişim kuran akıcı ve spontane derecede iletişim kurmak gayet mümkündür. Geniş yelpazedeki konularda açık, detaylı metinler oluşturabilir ve çeşitli opsiyonların avantajlarını ve dezavantajlarını vererek bir konuda görüş açısını açıklayabilir.
C Yeterli Kullanıcı C1 Etkin Operasyonel Yeterlilik ya da İleri Geniş bir yelpazede iddialı, uzun metinleri anlayabilir ve ima edilen anlamlarını fark edebilir. İfadelerini açıkça araştırmadan akıcı ve kendiliğinden olarak fikirlerini ifade edebilir. Sosyal, akademik ve profesyonel amaçlar için dili esnek ve etkin bir şekilde kullanabilir. Karmaşık konularda net, iyi yapılandırılmış, detaylı metinler üretebilir, yapısal kalıpların, bağlaçların ve birleşik gereçlerin kontrollü kullanımını gösterebilir.
C2 Ustalık ya da İleri Esas itibariyle kolayca duyduğu ve okuduğu her şeyi anlayabilir. Farklı konuşulan yazılan kaynaklardan bilgiler özetleyebilir. Tutarlı bir sunum içerisinde tartışmaları ve düşünceleri yeniden yapılandırabilir. Kendisini kendiliğinden, son derece akıcı ve net ifade edebilir, en karmaşık durumlarda bile maksadın en ince ayrıntılarını ayırt edebilir.
Özel Dersler ve Özel Gruplar

Özel bir konu üzerine ya da az sayıda öğrenciden oluşan özel sınıflarda İspanyolca ders almak isteyen öğrencilerimiz için IDEA farklı çözümler sunmaktadır. Özel ders İspanyolca ya da özel grup dersleri ile İspanyolca öğrenmek istiyorsanız detaylar, kayıt ve ücretleri için bize ulaşabilirsiniz.

Kurumsal/ Şirketler

İspanyolca bilgisini ve konuşma becerisini iş ortamında daha etkin kullanmak isteyen profesyoneller, iş adamları ve şirket çalışanları için tasarlanmıştır.

Eğitim metodumuz dil bilgisini geliştirmeye yönelik aktivite ve alıştırmaların dengeli bir karışımından oluşur. Kelime haznesi, telaffuz ve en önemlisi dilin kullanılacağı iş alanı ile ilgili müşterimizin özel istekleri, derslerin temel hatlarını oluşturur.

İş İspanyolcası programının süresi eğitim alınmak istenilen konuya göre farklılık gösterebilir. Kurslar her zaman müşterimiz ile beraber planlanarak düzenlenmelidir, ancak normal standartlarda her bir kur 80 saatten oluşur.

Erasmus kursları

IDEA akademik yılın belirli dönemlerinde hizmet vermekte olup, en azından A1 seviyesini bitiren değişim öğrencileri için Erasmus kursları özellikle tasarlanmıştır.

DELE kursları

IDEA Ankara’daki yetkili DELE sınav merkezi olarak, DELE sınavı için akademik yılın belirli dönemlerinde Cervantes Enstitüsü taradından hazırlanan akademik takvime göre hazırlık kursları yürütmektedir.

Seviye tespit görüşmesi

IDEA öğrencisi olmayan öğrencilerimize A2 ve B1 seviyelerinde seviye tespit sınavını zorunlu kılmıyoruz. Eğer öğrencilerimiz daha önceden bir dil programı bitirdiyse ve üzerinden biraz zaman geçtiyse öğrencilerimizi öz-değerlendirme sistemine yönlendiriyoruz. Öz-Değerlendirme Sistemi Avrupa Konseyi tarafından belirlenmiş Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı (CEFR), dilde yeterlik seviyesini ölçmek için uluslararası bağlamda tanınmış bir standarttır. Bu standartlara bağlı olarak hangi seviyede neler olacağını şuraya tıklayarak görebilirsiniz.

B2-C1 ve C2 seviyelerine kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerimiz için seviye tespit sınavı zorunludur. Seviyeleri IDEA’da tamamlayan öğrencilerimiz için ise kurlar arasında geçiş sınavı ya da seviye sınavı uygulamamız yoktur.

Yine de kayıt aşamasında seviyeniz ile ilgili bir belirsizlik hissediyorsanız öğretmenlerimizle yapacağınız seviye tespit görüşmesi ile İspanyolca seviyenizi tam olarak belirleyeceğiz ve böylece siz de sizin için en uygun olan sınıfta derslere başlayacaksınız.

Materyaller

Genellikle yabancılar için hazırlanmış tüm İspanyolca kitaplar, İspanyolcayla aynı özgeçmişten gelen dilleri kullananlar ya da İspanya’daki göçmenler için özel olarak hazırlanmıştır. Bu durum Türkiye’deki tecrübelerimiz ve Türk dilini konuşan öğrencilerimizi belirli bir ders kitabını takip etmek zorunda bırakmadan özel bir öğretim programı tasarlamamız için bizlere ilham verdi.

Sürekli uygun olan görsel – işitsel içerikleri ve çoğunlukla gazete makaleleri, reklamlar, TV programları, kısa filmler vb. gibi orijinal verileri kullanıyoruz. Tüm bu verileri titizlikle seçerek, eğitim amaçlı kullanılabilir hale getiriyoruz.

 

Eğitim Kadrosu

Yabancılara ve özellikle ana dili Türkçe olanlara İtalyanca ve İspanyolca eğitimi konusunda yıllara dayanan tecrübelere sahip, sertifikalı İtalyanca ve İspanyolca öğretmenlerimizle çalışıyoruz.