Ankara’da İtalyanca kursu ararken bizi buldunuz. IDEA’da İtalyanca öğrenmeye dair merak ettiklerinizi aşağıda bulabilirsiniz.

Neden İtalyanca?

İtalyanca dili tüm dünyada konuşulmaktadır. İtalyan toplulukları ve şirketlerin hemen hemen her ülkede köklü bir yer edinmiş ve Türkiye ile de güçlü bağlar kurmuşlardır. Son on yıl içerisinde İtalya Türkiye’nin beşinci büyük ticari ortağı olmuştur. Ayrıca İtalya Avrupa Birliğindeki en güçlü ekonomilerden birisidir ve Avrupa Birliği’nin atası olan Avrupa Ekonomik Topluluğunun (AET) altı kurucusundan birisi konumundadır.

İtalya’daki üniversitelerin çoğunluğu devlet üniversiteleridir ve yüksek kalitede eğitim sunmaktadırlar. Ayrıca bu üniversiteler düzenlenmekte olan bir çok uluslararası programa da dahil olmaktadırlar. (Örn. Erasmus, Marco Polo, Leonardo ve diğer benzeri programlar).

Akademik ve iş alanları son on yılda katlanarak artmıştır. Avrupa Birliği ülkeleri arasında sadece seyahat amaçlı dolaşmak artık bir anı olmuş ve önemini kaybetmiştir. Ancak eğitim ve iş, İtalyanca öğrenmek için hala çok geçerli iki iyi nedendir. Bunun sonucunda İtalya’nın profesyonel kariyeriniz ve hayatınız için geçerli bir alternatif olduğunu düşünmeye başlayabilirsiniz. Bunun yanında, İtalya sanat, tarih, tabiat ve mutfak kültürleriyle dünyada en çok ziyaret edilen ülkelerden birisidir.

IDEA bu verilerden yola çıkarak Ankarada İtalyanca kursları düzenlemeye başlamış ve bunu en kaliteli bir şekilde öğrencilerine sunabilmek için yola çıkmıştır.

” Benim IDEA’ya dair en mutlu olduğum, en takdir ettiğim ve yapılan her türlü eleştirinin karşısında gözü kapalı durabileceğim nokta kesinlikle eğitim ve öğretmen kalitesidir.”

Yeliz

İtalyancayı Ne Kadar Sürede Öğrenebilirim?

CEFR’e göre (Avrupa Ortak Dİl Kriterlerine), A1 ve A2 seviyeleri 80 saat ders ve 30 saat bireysel çalışmadan oluşur. B1 ve B2 seviyeleri 80–100 saat ders ve 40 saat bireysel çalışmayla tamamlanır. C1 ve C2 en az 120 saat ders ve 80 saat bireysel çalışma gerektirir.

Aşağıdaki tablo farklı yeterlilik seviyelerini genel olarak açıklamaktadır; daha detaylı bilgi için CEFR’e bakınız.

Seviye Grubu Seviye Grubu Adı Seviye Seviyenin Adı Açıklama
A Temel Kullanıcı A1 Yeni Başlayan ya da Acemi Benzer günlük ifadeleri anlayabilir ve sağlam yapıda ihtiyaçları karşılayan basit ifadeler kullanır. Kendisini ve başkalarını takdim edebilir ve nerede oturduğu, bildiği kişiler ve sahip olduğu şeyler gibi kişisel detaylar konusunda sorular sorup cevaplayabilir. Karşıdaki şahıs yavaş ve açık konuşursa ve yardım etmeye hazırsa basit anlamda diğer insanlarla iletişim kurabilir.
A2 Temel ya da Yol Aşamasında Cümleleri ve kendisiyle çok ilgili alanlarda sıklıkla kullanılan ifadeleri anlayabilir (ör. çok temel kişisel ve aile bilgileri, alış veriş, yerel coğrafya, istihdam gibi). Bildik ve rutin konularda basit ve doğrudan bilgi takası gerektiren rutin ve basit görevlerde iletişim kurabilir. Geçmişi hakkında, yakın çevresi ve acil ihtiyacı olan alanlardaki konularda basit terimlerle ifade edebilir.
B Bağımsız Kullanıcı B1 Ara ya da Orta İş, okul ve boş zamanları vb. yerlerde düzenli olarak karşılaştığı benzer hususlarla ilgili açık standart girdilerin ana fikrini anlayabilir. Dilin konuşulduğu bir yerde seyahat ederken ortaya çıkabilecek çoğu durumla baş edebilir. Profesyonel ya da bildik alanlardaki konularda basit bağlantılı metinler kullanabilir. Tecrübelerini, olayları, hayalleri, umutları ve hedeflerini tanımlayabilir ve düşünceler ve planlar için kısa nedenler ve açıklamalar verebilir.
B2 Üst ya da orta ileri Uzman olduğu alanda ki teknik tartışmalar dahil hem somut hem de özet konularda karmaşık metinlerin ana fikirlerini anlayabilir. Her iki tarafı germeden ana dili olarak konuşanlarla normal iletişim kuran akıcı ve spontane derecede iletişim kurmak gayet mümkündür. Geniş yelpazedeki konularda açık, detaylı metinler oluşturabilir ve çeşitli opsiyonların avantajlarını ve dezavantajlarını vererek bir konuda görüş açısını açıklayabilir.
C Yeterli Kullanıcı C1 Etkin Operasyonel Yeterlilik ya da İleri Geniş bir yelpazede iddialı, uzun metinleri anlayabilir ve ima edilen anlamlarını fark edebilir. İfadelerini açıkça araştırmadan akıcı ve kendiliğinden olarak fikirlerini ifade edebilir. Sosyal, akademik ve profesyonel amaçlar için dili esnek ve etkin bir şekilde kullanabilir. Karmaşık konularda net, iyi yapılandırılmış, detaylı metinler üretebilir, yapısal kalıpların, bağlaçların ve birleşik gereçlerin kontrollü kullanımını gösterebilir.
C2 Ustalık ya da İleri Esas itibariyle kolayca duyduğu ve okuduğu her şeyi anlayabilir. Farklı konuşulan yazılan kaynaklardan bilgiler özetleyebilir. Tutarlı bir sunum içerisinde tartışmaları ve düşünceleri yeniden yapılandırabilir. Kendisini kendiliğinden, son derece akıcı ve net ifade edebilir, en karmaşık durumlarda bile maksadın en ince ayrıntılarını ayırt edebilir.

 

Özel Dersler ve Özel Gruplar

Özel bir konu üzerine ya da az sayıda öğrenciden oluşan özel sınıflarda İtalyanca ders almak isteyen öğrencilerimiz için IDEA farklı çözümler sunmaktadır. Özel ders İtalyanca ya da özel grup dersleri ile İtalyanca öğrenmek istiyorsanız detaylar, kayıt ve ücretleri için bize ulaşabilirsiniz.

Kurumsal/ Şirketler

İtalyanca bilgisini ve konuşma becerisini iş ortamında daha etkin kullanmak isteyen profesyoneller, iş adamları ve şirket çalışanları için tasarlanmıştır.

Eğitim metodumuz dil bilgisini geliştirmeye yönelik aktivite ve alıştırmaların dengeli bir karışımından oluşur. Kelime haznesi, telaffuz ve en önemlisi dilin kullanılacağı iş alanı ile ilgili müşterimizin özel istekleri, derslerin temel hatlarını oluşturur.

İş İtalyancası programının süresi eğitim alınmak istenilen konuya göre farklılık gösterebilir. Kurslar her zaman müşterimiz ile beraber planlanarak düzenlenmelidir, ancak normal standartlarda her bir kur 30 saatten oluşur. 

 

Erasmus kursları

IDEA akademik yılın belirli dönemlerinde hizmet vermekte olup, en azından A1 seviyesini bitiren değişim öğrencileri için Erasmus kursları özellikle tasarlanmıştır. Ankara’da İtalyanca üzerine Erasmus hazırlık programları düzenleyen tek kurum olarak Erasmus programı ile İtalya’ya gidişiniz öncesinde bu programımızın detaylarını mutlaka incelemelisiniz.

 

CILS kursları

IDEA CILS sınavı için akademik yılın belirli dönemlerinde Siena Üniversitesinin resmi takvimine göre hazırlık kursları yürütmektedir.
IDEA Ankara’daki tek CILS İtalyanca yetkinlik sınav merkezidir.

Daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.

 

Seviye tespit görüşmesi

IDEA öğrencisi olmayan öğrencilerimize A2 ve B1 seviyelerinde seviye tespit sınavını zorunlu kılmıyoruz. Eğer öğrencilerimiz daha önceden bir dil programı bitirdiyse ve üzerinden biraz zaman geçtiyse öğrencilerimizi öz-değerlendirme sistemine yönlendiriyoruz. Öz-Değerlendirme Sistemi Avrupa Konseyi tarafından belirlenmiş Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı (CEFR), dilde yeterlik seviyesini ölçmek için uluslararası bağlamda tanınmış bir standarttır. Bu standartlara bağlı olarak hangi seviyede neler olacağını şuraya tıklayarak görebilirsiniz.

B2-C1 ve C2 seviyelerine kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerimiz için seviye tespit sınavı zorunludur. Seviyeleri IDEA’da tamamlayan öğrencilerimiz için ise kurlar arasında geçiş sınavı ya da seviye sınavı uygulamamız yoktur.

Yine de kayıt aşamasında seviyeniz ile ilgili bir belirsizlik hissediyorsanız öğretmenlerimizle yapacağınız seviye tespit görüşmesi ile İspanyolca seviyenizi tam olarak belirleyeceğiz ve böylece siz de sizin için en uygun olan sınıfta derslere başlayacaksınız.

 

Materyaller

Genellikle yabancılar için hazırlanmış tüm İtalyanca kitaplar, İtalyancayla aynı özgeçmişten gelen dilleri kullananlar için özel olarak hazırlanmıştır. (Roman ya da Latin dilleri: İtalyanca, Fransızca, İspanyolca, Portekizce ve Rumence) Fakat son zamanlarda hazırlanan kitaplar ise yalnızca İngilizce ve Çince kökenli konuşanların ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır. Bu durum Türkiye’deki tecrübelerimiz ve Türk dilini konuşan öğrencilerimizi belirli bir ders kitabını takip etmek zorunda bırakmadan özel bir öğretim programı tasarlamamız için bizlere ilham verdi.

Sürekli uygun olan görsel – işitsel içerikleri ve çoğunlukla gazete makaleleri, reklamlar, TV programları, kısa filmler vb. gibi orijinal verileri kullanıyoruz. Tüm bu verileri titizlikle seçerek, eğitim amaçlı kullanılabilir hale getiriyoruz.

 

Eğitim Kadrosu

Yabancılara ve özellikle ana dili Türkçe olanlara İtalyanca ve İspanyolca eğitimi konusunda yıllara dayanan tecrübelere sahip, sertifikalı İtalyanca ve İspanyolca öğretmenlerimizle çalışıyoruz.